Domů / Aktuality / Shrnutí sezóny 2019 - ME

Shrnutí sezóny 2019 - ME

1.11.2019

Tak jak jsme již shrnuli sezónu republikovou, tak bychom rádi shrnuli i tu evropskou. Šampionát ME byl v letošním roce úspěšnější než ten loňský - polepšili jsme si z celkového 16. místa na místo 10. Z devíti závodních víkendů jsme se dostali šestkrát do finále, jednou jsme skončili na první nepostupové pozici a pak tu byly dva francouzské závody, které byly letos opravdu prokleté.

První závod se jel v německém Seelow, kde jsme skončili na 8. místě a to zároveň znamenalo 3. nejlepší umístění z Čechů. Vstup do evropského šampionátu byl tedy vcelku úspěšný.

Druhý a třetí závod se jely v lotyšské Bausce a litevském Vilkyciai a to hned dva víkendy po sobě. V Bausce jsme se sice do finále dostali, ale po startu došlo ke kontaktu na pravé přední kolo, po kterém praskla poloosa a zničilo se řízení. Bylo nutné naší buggy odstavit. Závadu jsme naštěstí zvládli opravit a do Vilkyciai jsme opět nastoupili v plné síle. Po vybojovaném semifinále, kde jsme startovali z poslední řady, jsme opět postoupili do finále a dojeli jsme na 6. místě (druhý nejlepší z Čechů). S tímto výsledkem jsme byli spokojeni.

Další závod se jel v německém Matschenbergu, což byl takový trénink na následující závod v Mece evropského autokrosu - v Nové Pace. V Německu jsme se umístili osmí (třetí nejlepší z Čechů).

V Nové Pace startovalo celkem 40 aut, což slibovalo velké boje. Největší boj nás však čekal až ve finále. V první zatáčce se vypnul odpojovač a to znamenalo propad na poslední 10.místo. V tu chvíli začal ten největší závod. Postupně jsme se probojovali na 5. místo (nejlepší umístění této sezóny).

Po dramatickém závodu v Nové Pace byl další na řadě první "prokletý" víkend ve francouzském St. Georges de Montaigu. Tam začala smůla už v prvním měřeném tréninku, kdy se rozbil přední diferanciál a do depa se jelo na vidlích. V druhém tréninku se po kontaktu se soupěřem odešel posilovač řízení a do depa se opět jelo na vidlích. Vzhledem k tomu vyšly starty do všech rozjížděk ze zadních pozic a tak jsme se nedostali ani do semifinále. 

Sedmý závod ME byl opět v Čechách v Přerově. Závod byl rozjetý vcelku dobře, ale po kolizi těsně po startu v semifinále jsme se propadli na šesté místo a i přes maximální boj jsme se do finále nedostali - zůstali jsme na první nepostupové pozici. Celkově 11. místo. 

Poslední dva závody se jely dva víkendy po sobě - tento tradiční dvojboj byly francouzské St. Igny de Vers a italská Maggiora. Dá se říct, že to byl "výlet za všechny prachy". Francie začala vcelku dobře, ale hned ve druhé rozjíždce došlo k sestřelení ze strany francouzského závodníka a umístění v rozjížďkách 3-7-5 stačilo na celkové 23.místo a tím pádem jsme se nedostali ani do semifinále. Korunu tomuto šampionátu dala italská Maggiora. Tam jsme se sice do finále dostali, ale po kolizi se soupeřem se Tatra proletěla vzduchem a do opakovaného finále už jsme nenastoupili. Skončili jsme na 9. místě. 

I přes smolný konec sezóny jsme si v celkovém pořadí polepšili o 6 míst a jsme se závodní sezónou v rámci možností spokojeni. Příští evropská sezóna je zatím ve hvězdách, vzhledem k plánovaným novým předpisům ze strany FIA, ale budeme vás včas o všem informovat.

Děkujeme všem sponzorům, týmu a fanouškům za podporu! Vždycky Tatra!